Jump to content

Otomatik Sigorta Nasıl Çalışır?

Önerilen İletiler

• Ev Sahibi

Otomatik sigorta nasıl çalışır? Devre kesici (MCB), bir elektrik devresini aşırı akım veya kısa devreden kaynaklanan hasarlardan korumak için tasarlanmış otomatik olarak çalışan elektrik anahtarıdır. Temel işlevi bir hata tespit edildikten sonra akım akışını kesmektir. Bir kez görev yapan ve sonra değiştirilmesi gereken bir sigortanın aksine, devre kesici normal çalışmaya devam ettiği için otomatik olarak değerlendirilir. Bimetal şerit, sıcaklık değişimini mekanik yer değiştirmeye dönüştürmek için kullanılır. Şerit demir ve pirinç gibi iki farklı metalden oluşur. Metallerden birinin diğerine göre daha fazla genleşme katsayısı vardır. Bundan dolayı şerit belirli dereceye kadar ısındığında bir yöne doğru bükülür. Bu iletimi kesmeyi sağlar. Akım akışına bağlı olarak ısınma oluşumundan etkilenerek görev yapar. Manyetik bobin Kısa devre durumunda bobinlerde güçlü manyetik alanın üretildiği parçadır. Diğer bir açma düzeneği ise bobin düzeneğidir. Kısa devre anında aniden çok fazla akım çekilir. Bimetal şeritin yeterli hızda hareket edemediği durumda bobin manyetik alan oluşturarak düzeneğe elektromıknatıslık özelliği kazandırır. Bu durumda iç parça mıknatıslanmadan dolayı geri çekilecektir. Bu geri hareket sonucunda iç parça hareketli temas parçasına çarpar. İletim kesilir. Giriş ucu, hareketli temas parçası, örgü kablo, bobin, örgü kablo, bimetal şerit ve çıkış ucu elektriğin geçtiği parçalardır. Anahtar aktifleştirildiğinde hareketli temas parçası ile sabit temas parçası mekanizma sayesinde birleşir. Bunun sonucunda iletim sağlanmış olur. Devrede yüksek akım oluştuğunda bimetal şerit bükülür ve tetiğe dokunarak temas parçalarını ayırır.İletim kesilir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturmalı veya giriş yapmalısın.

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
 Share

• Bize katılmak ister misin?

Seni de aramızda görmek isteriz!

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Bu siteyi kullanarak, Kullanım Şartlarını kabul edersiniz.